Artykuł

Rozstępy – odwieczny wróg kobiet – czym są i skąd się biorą?

Według najnowszych badań problem pojawiających się rozstępów na ciele dotyczy 90% kobiet w ciąży.

Czym są rozstepy?

Rozstępy, to wąskie blizny widoczne na skórze jako czerwone, różowe lub perłowe paski występujące najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach czy piersiach. Tworzą się w skórze właściwej, a główną przyczyną ich powstawania są przede wszystkim wahania wagi ciała. Proces ten zaburza pracę fibroblastów – białek odpowiadających za produkcję kolagenu i elastyny, które z kolei sprawiają, że skóra jest jędrna i sprężysta. Włókna kolagenowe nadmiernie się rozciągają, tracąc przy tym elastyczność. Dochodzi wtedy do pęknięć w głębokich partiach skóry, a efektem tego są zwykle czerwone rozstępy, które potem bledną i zabliźniają się.

Rozwój rozstępów przebiega w dwóch etapach. Najpierw następuje faza zapalna, kiedy dostrzegamy na ciele czerwone pręgi – jest to ostatni moment na zastosowanie odpowiednich dermokosmetyków. Drugie stadium to faza zanikowa – rozstępy jaśnieją i wówczas zabiegami kosmetycznymi możemy je tylko spłycić.

Kiedy mogą się pojawić?

Rozstępy mogą się pojawić w każdym momencie naszego życia:
– w okresie dorastania, kiedy nasze ciało wydłuża się i nabiera kształtów,
– w czasie ciąży, kiedy brzuch powiększa się dla dziecka,
– kiedy mamy problemy z utrzymaniem stałej masy ciała, albo w krótkim czasie powiększymy ją poprzez intensywne ćwiczenia.
Oprócz tego wpływ na pojawienie się rozstępów mają: zaburzenia gospodarki hormonalnej, predyspozycje genetyczne, stres, indywidualna kondycja skóry.

Jak sobie z nimi radzić?

Gdy już się pojawią, trudno jest z nimi walczyć, dlatego regularne stosowanie produktów z serii Stretch Marks od Palmer’s®, od samego początku ciąży, zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów i poprawia kondycję skóry. Jeśli chcesz powiedzieć rozstępom NIE, powiedz to z marką Palmer’s.

Sprawdź obecną ofertę na: www.palmers.com.pl