Artykuł

Profilaktyka raka piersi

Breast Cancer, Breast Cancer Awareness Ribbon, Pink.

Rak piersi, to nowotwór który zbiera największe żniwo wśród nowotworów u kobiet na świecie!
Rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny! Każda kobieta niezależnie od wieku i wywiadu może skorzystać z naszej pomocy! Głównym celem jest nie tylko badanie piersi, ale przede wszystkim samodzielne przećwiczenie przez kobietę samobadania i zmotywowanie jej do regularnej kontroli. Na co zwracamy szczególną uwagę podczas naszego spotkania:

 1. wywiad
 2. kiedy i w jaki sposób się badać (technika) – w tym czasie położna dokonuje badania fizykalnego
  Podczas badania palpacyjnego stosujemy krem marki Palmer’s opowiadając w tym czasie jak zadbać o dobry wygląd piersi i dekoltu, również w trakcie laktacji, wahań wagi, zmian hormonalnych (ciąża, menopauza), uprawiania sportu etc.
 3. po zdjęciu biustonosza pokazujemy kobiecie – jakie ślady pozostawia on na ciele i w jaki sposób można ich uniknąć odpowiednio go dobierając, uświadamiamy jak wieloletnie deformacje wpływają na kondycję naszego biustu. – zdj
 4. czas na samodzielne ćwiczenie badania przed lustrem , na fantomie pokazujemy jakich zmian szukamy (foto fantomu)
 5. obniżamy stres wprowadzając odpowiednie anegdoty i stosujemy couching pokazując brafiterskie sztuczki
 6. uczymy masażu i specjalnych ćwiczeń, które poprawiają kondycję biustu – zdj
 7. informacje na temat czynników ryzyka zachorowania na raka piersi:
 • stres, styl życia
 • dieta, używki
 • wiek (80% po 50 r.ż.)
 • wiek pokwitania i przekwitania (menarche 54 r.ż.)
 • wiek urodzenia pierwszego dziecka
 • liczba urodzonych dzieci i karmienie
 • antykoncepcja hormonalna – niewielki wzrost względnego ryzyka (ok. 1,25 raza)
 • HT – wzrost ryzyka (Ok. 2,7%)
 • wpływ obciążeń genetycznych (mutacje w genach BRCA1, BRCA2, TP53, PTEN)
 • promieniowanie jonizujące

Dieta, a zachorowania na raka

Szczególną uwagę zwracamy na temat wpływu diety na nasze zdrowie w aspekcie zachorowalności na raka sutka i inne choroby onkologiczne. Wegetarianie mają o 40% mniejsze ryzyko zgonu z powodu raka, co przekłada się na długość i jakość życia. W krajach azjatyckich współczynnik zachorowalności jest niższy, jednak rośnie on gwałtownie wraz z upowszechnieniem się zachodniego stylu odżywiania. Winę ponosi także mleko krowie, w którym zawarty jest hormon IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu) produkowany przez człowieka w fazie wzrostu, którego ilość w organizmie spada wraz z wiekiem. Odkryto jednak, że zawarty w mleku krowim IGF-1 stymuluje podział komórek rakotwórczych w piersi. Kobieta przed okresem menopauzy, u której stężenie tego hormonu wzrośnie nawet nieznacznie, jest siedmiokrotnie bardziej narażona nowotwór piersi. Jedna z teorii mówi, że spożywanie mleka krowiego po zakończeniu laktacji, stymuluje u dzieci dalszy podział komórek piersi.

Produkty pochodzenia roślinnego zawierają m.in. fitoestrogeny – hormony o funkcji ochronnej. Więcej na temat dobroczynnego wpływu diety roślinnej oraz szerokie badania dotyczące spożywania tłuszczy zwierzęcych, możecie przeczytać w publikacji: „Nowoczesne zasady odżywiania” – T.Colin Campbell.

Niezależnie od preferencji kulinarnych położna przytoczy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która podkreśla konieczność włączenia do diety codziennego spożywania 5 porcji owoców i warzyw.

Masaż biustu

Masaż gruczołu sutkowego u młodych kobiet ma cel kosmetyczny, u kobiet w okresie polaktacyjnym wykonuje się go w celu przywrócenia jędrności. Jest to masaż stale utrzymujący biust w dobrej kondycji, czyli zapewniający sprężystość, elastyczność i dobry wygląd gruczołu sutkowego wobec zmieniającej się wraz z upływem lat gospodarki hormonalnej kobiety. Masaż ma charakter głaskania i rozcierania w kierunku dogłowowym, rozpoczynający się na wysokości łuku żebrowego w linii sutkowej. Masujemy wzdłuż linii przymostkowej w kierunku okolicy pod i nadobojczykowej , kończąc w okolicy stawu barkowego. Omijamy brodawkę i otoczkę.

W walce o prawidłowy tonus mięśniowy w obrębie klatki piersiowej i pleców nie pomaga siedzący tryb życia i zgarbiona postawa. Odpowiednie ćwiczenia pomogą korygować postawę, sprawiając, że w naturalny sposób klatka piersiowa zostanie zaakcentowana. Warto także stosować w trakcie kąpieli naprzemiennie ciepły i zimny strumień wody stymulując mięśnie piersiowe, co pomoże unieść i ujędrnić biust. Pokazujemy Kobietom ćwiczenia i zachęcamy do regularnej aktywności.

Odpowiednia dieta, masaż, ćwiczenia i pielęgnacja, prawidłowy dobór bielizny oraz samokontrola to podstawowy program „naprawy” i utrzymania biustu w dobrej kondycji.
Pod koniec wizyty jest czas na pytania i skierowanie na badanie usg do naszych specjalistów. Zaznaczamy jak ważne diagnostycznie jest przyniesienie ze sobą wszystkich poprzednich wyników badań.

Discovering Hands®

13.08.2015 nasz zespół spotkał się z dr Frankiem Hoffmanem z Niemiec, który w 2006 r. założył Discovering Hands®. W ramach programu specjalnie przeszkolone niewidome osoby sprawiają, że wczesna diagnoza raka piersi jest skuteczniejsza i tańsza, a wyjątkowe umiejętności wynikające z „niepełnosprawności” okazują się wyjątkowym talentem ratującym życie. W Niemczech co roku diagnozuje się około 75 000 nowych zachorowań na raka piersi u kobiet oraz ich największą umieralność w Europie. Dr Hoffmann inicjując to przedsięwzięcie brał nie tylko pod uwagę powyższe statystyki, ale również fakt, iż w Niemczech żyję ponad 1 milion osób niewidomych i słabowidzących, które najczęściej nie są aktywne zawodowo. Kobiety niewidome, które chcą badać dotykiem wysyłane są na 9 miesięczny profesjonalny kurs, gdzie: sprawdzane są ich umiejętności sensoryczne, uczą się komunikacji z kobietą oraz przekazywane mają podstawowe zagadnienia z dziedziny onkologii. Podjęcie pracy w szpitalach i gabinetach ginekologicznych, umożliwia zdanie organizowanego egzaminu MTE – „Medical Tactile Examiner”. Kobiety niewidome i słabowidzące nie są zatrudniane ze względu na niepełnosprawność, ale ze względu na swoje unikalne umiejętności. Jak powiedział twórca programu: ”na zbadanie piersi u kobiety potrzebny jest czas,w naszym kraju kobiety zazwyczaj czekają przez 50 minut, żeby wejść do ginekologa na 2 minuty. W naszych Poradniach kobieta czeka 2 minuty na badanie, które trwa 50 minut”. Spotkanie z MTE trwa co najmniej 30 minut. Dla pewności wykonania dokładnego badania i określania miejsca znalezionej zmiany w tkance, wykorzystują oni opatentowane przez dr Hoffmana paski dotykowe umieszczane w wyznaczonych miejscach na tułowiu kobiety.

akademia-palmers-artykul-profilaktyka-raka-piersi-zdjecie1

Źródło zdjęcia: www.discovering-hands.de

Badania pokazują, że osoba przeszkolona MTE potrafi znaleźć zmianę o wielkości około 6 mm, natomiast personel medyczny wykonujący badanie piersi podczas wizyty zmiany o wielkości 15 mm. Przeprowadzone ankiety satysfakcji pacjenta świadczą o wysokiej jakości przeprowadzonych przez MTE badań – podkreślają dbałość, przyjemne otoczenie oraz wysoki profesjonalizm. Odczucia takie motywują kobiety do uczestnictwa w programach profilaktycznych i radzeniu sobie z obawami przed rakiem. W przyszłości zaplanowane jest stworzenie miejsc pracy dla mężczyzn niewidomych i słabowidzących, którzy swoje niepowtarzalne umiejętności mogliby wykorzystać badając np.: węzły chłonne, prostatę i jądra.

Discovering Hands® jest organizacją non profit, wszystkie zyski są reinwestowane w kolejne szkolenia i upowszechnienie modelu. Dochód pochodzi ze sprzedaży specjalnej taśmy oznakowanej pismem Braille’a, którą wynalazł i opatentował dr Hoffman. Koszt refundowanej wizyty ginekologicznej w Niemczech to ok. 46EUR, z tego 10EUR trafia do Discovering Hands®.

Więcej na: http://www.discovering-hands.de/
http://www.slideshare.net/UpSocial/sic-discapacitat-frank-hoffmann-discovering-hands

akademia-palmers-artykul-profilaktyka-raka-piersi-zdjecie2

Profity programu:

 • zwiększenie wiedzy i odpowiedzialności kobiet za własne zdrowie
 • możliwość wczesnego wykrywania chorób piersi I SKUTECZNEGO LECZENIA
 • wyjście naprzeciw oczekiwaniom kobiet

Przypominajka!

Badanie lub samokontrolę należy przeprowadzić w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, najlepiej tuż po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. U kobiet nie miesiączkujących lub w ciąży wyznaczamy jeden dzień w miesiącu. Zmiany patologiczne mogą obejmować:

 • zraziki gruczołu
 • przewody mleczne lub wyprowadzające w okolicy brodawki
 • skórę
 • tkankę mięśniową
 • tkankę tłuszczową

Badanie palpacyjne gruczołów sutkowych powinno odbywać się w pozycji stojącej z uniesionymi i opuszczonymi ramionami (w przypadku samokontroli przed lustrem) oraz siedzącej.
Powinno obejmować:

 • ocenę utkania gruczołowego poszczególnych kwadrantów
 • ocenę węzłów chłonnych obwodowych, które dostępne są w badaniu w dole pachowym oraz okolicy nad- i podobojczykowej
 • sprawdzenie obecności wycieku z brodawki sutkowej
 • ocenę stanu skóry

Wzrokowo oceniamy wygląd gruczołów: ich symetrię, kontur w pochyleniu, zmiany skórne pod postacią zaczerwienienia, przebarwień, owrzodzeń oraz wciągnięcia w zmianę skóry leżącej pod nią, zmiany o charakterze skórki pomarańczowej, wciąganie brodawki, patologiczną wydzielinę z brodawki, przemieszczenie brodawki w stosunku do osi prostej sutka.

Palpacyjnie zaś oceniamy ocieplenie, zgrubienia, guzki, poszczególne zraziki i węzły chłonne. Sprawdzamy konsystencję obu gruczołów sutkowych w całości za pomocą dokładnych ruchów, które powinny objąć cały miąższ gruczołu sutkowego w płaszczyznach poziomej i pionowej, dodatkowo także w liniach ukośnych i okrężnych.