Artykuł

Czym jest labioplastyka?

Zgodnie z ogólnoprzyjętymi wzorcami kobiecej sylwetki, windowanymi surowymi standardami mediów i świata show biznesu, idealna kobieta powinna mieć szczupłą sylwetkę, jędrny biust i okrągłe pośladki. Standardy te obejmują również okolice bikini. Winny one być kształtne, odpowiedniej wielkości i pozbawione jakiegokolwiek owłosienia. Można się z tym zgadzać lub nie, ale jedno jest pewne – kwestie te już dawno przestały być świadomym wyborem, a zaczęły przybierać formę społecznego obowiązku.

Jednak o ile zabieg powiększania piersi stał się społecznie akceptowany, o tyle zabiegi w okolicach intymnych dalej wywołują rumieniec na twarzy. Zupełnie niesłusznie, bo współczesna medycyna estetyczna nie tylko łamie tabu, ale w łatwy i szybki sposób potrafi rozwiązać kobiece problemy, a powszechna dostępność nie tyle popularyzuje takie zabiegi, ale sprawia, że przestają być postrzegane w kategoriach fanaberii.


Labioplastyka, bo o niej mowa, jest dyscypliną polegającą na chirurgicznej korekcji warg sromowych mniejszych, a przyczyny poddania się takiemu zabiegowi pozostają nie tylko indywidualną kwestią estetyczną, ale również – a może przede wszystkim – prozdrowotną. Przerost warg sromowych mniejszych, wymagający jej zastosowania może przyjmować formę dziedziczną bądź wtórną, np. poprzez wypadki i, mniejsze bądź większe, uszkodzenia mechaniczne. Nadmiernie przerośnięte części intymne stają się przyczyną kompleksów, spadku poczucia własnej atrakcyjności, problemów z utrzymaniem odpowiedniego stopnia higieny oraz unikania kontaktów seksualnych. Nienaturalne zwiększenie ich obecności może prowadzić także do dyskomfortu podczas czynności dnia codziennego, a nawet bólu, który może się pojawiać podczas uprawiania sportów czy noszenia obcisłych ubrań prowadząc do mimowolnego unikania aktywności. Mimo to, na zabieg ten najczęściej decydują się kobiety po porodzie, gdyż ciąża i naturalny poród niekorzystnie wpływają na kobiece narządy intymne. Bez względu na fakt, czy wskazania podyktowane są względami estetycznymi czy wskazaniami zdrowotnymi rozwiązania problemu należy szukać w zabiegach oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną. Labioplastyka przynosi natychmiastowe efekty. Warto jednak oddać się w ręce specjalisty, który posiada doświadczenie w tego typu zabiegach, gdyż jest to dziedzina, w której umiejętności są szczególnie istotne.

Labioplastyka nie jest zabiegiem niebezpiecznym dla zdrowia kobiety. Sama korekta warg sromowych – o ile przeprowadzona zostanie przez specjalistę, posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym kierunku – pozwala kobiecie nie tylko osiągnąć zamierzony efekt wizualny czy zdrowotny, ale także poprawić samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności.

komentuje dr Dawid Serafin z Centrum Nowoczesnej Ginekologii w Gliwicach.

Labioplastyka z biegiem czasu staje się zabiegiem coraz bardziej popularnym. Praca  ginekologa polega w tym przypadku na nadaniu częściom intymnym odpowiedniego rozmiaru i kształtu, a dotykać może może zarówno warg sromowych mniejszych, jak i większych. W pierwszym przypadku polega najczęściej na redukcji nadmiernej ilości tkanki, w drugim, poza zmianą kształtu, na nadaniu sprężystości. Bardzo istotny jest dobór odpowiedniej techniki, gdyż od tego zależy finalny efekt wizualny. Nie ma jednej i uniwersalnej metody, która byłaby odpowiednia dla wszystkich kobiet, czasami łączy się kilka technik w celu uzyskania najlepszego efektu. Każdorazowo powinno być to podyktowane potrzebami i oczekiwaniami pacjentki oraz umiejętnościami ginekologa. W zależności od metody lekarz może zmniejszyć wargi sromowe mniejsze ścinając i wyrównując ich brzegi, usuwając ich ciemniejszą część i wizualnie je tym odmładzając, albo pozostawić naturalny brzeg i zabarwienie, co eliminuje ewentualną ich nadwrażliwość i powoduje, że blizna powstała na skutek zabiegu jest niemal niewidoczna. Często  lekarze wykonują również powiększanie warg sromowych większych. W tym celu stosuje się najczęściej kwas hialuronowy, który jest naturalnym związkiem wstępującym w organizmie, przez co zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny.

Rzeczą niezmiernie istotną z punktu widzenia osiągnięcia zadowalającego efektu jest dobór prawidłowej techniki wykonania zabiegu. Wybór ten musi stanowić wypadkową pomiędzy fizjonomią kobiety, a jej oczekiwaniem co do finalnego rezultatu. Należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość i symetrię części intymnych, ale również ich kształt, zabarwienie, pofałdowanie czy rodzaj brzegu. Decyzja, któmetodę zastosować zawsze pozostaje swobodną oceną lekarza, jednak – obok wyżej wymienionych przesłanek anatomicznych – musi uwzględniać oczekiwania i preferencje kobiety.

wskazuje dr Dawid Serafin.

Sporadycznie po zabiegu mogą pojawić się krwawienia, blizny, asymetria bądź infekcje. Niemniej sytuacje te występują niezmiernie rzadko, a wybór odpowiedniego specjalisty pozwala zredukować ryzyko niemal do minimum. Plastykę warg sromowych mniejszych wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym, trwa około dwóch godzin i – dobierając właściwą metodę  – nie pozostawia blizn. Pacjentki zwykle wypisywane są z kliniki tego samego dnia, pełne zagojenie następuje po 7 dniach. Oczekiwany efekt osiąga się po 4 tygodniach. Po jej przeprowadzeniu u części pacjentek zauważany jest co prawda pewien dyskomfort pojawiający się podczas chodzenia, jednak i ten ustępuje po kilku dniach. Do normalnych, codziennych zajęć można wrócić już po 3-5 dniach po wykonaniu zabiegu, a wstrzemięźliwość seksualna jest zalecana do jednego miesiąca od przeprowadzonej korekcji.

Współczesna medycyna estetyczna z nowoczesną technologią i coraz większą wiedzą lekarzy daje kobietom wiele możliwości w zakresie estetyki i możliwości autokreacji własnego ciała w całkowicie bezpieczny sposób. Bez wątpienia jest w stanie przyczynić się do poprawy jakości życia intymnego i wyglądu zewnętrznych narządów płciowych, a także rozwiązywania istotnych problemów dotyczących komfortu życia, w tym bólu, czy kłopotów ze współżyciem. Labioplastyka poprawia wygląd okolic intymnych i pozwala na pozbycie się niedoskonałości, które w dużym stopniu rzutują na odczuwanie poczucia własnej atrakcyjności, poprawiając satysfakcję ze współżycia seksualnego, podnosząc komfort życia, samoocenę i poczucie bycia atrakcyjną.